Kiedy ma miejsce usługa na ruchomym majątku rzeczowym

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 lutego 2024
brudne rece z kluczem
Pytanie: Moja firma jest czynnym podatnikiem VAT (posiadamy rejestracje także jako podatnik VAT-UE). Świadczymy usługi obróbki mechanicznej dla klienta z Niemiec, który jest również podatnikiem VAT-UE. Klient dostarcza nam detale do obróbki z Niemiec. My obrabiamy je w naszym zakładzie w Polsce. Następnie wysyłamy je z powrotem do Niemiec. Transport leży po stronie klienta. Rozliczamy tą usługę, jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług i wystawiamy fakturę ze stawką NP oraz "reverse charge"? Czy postępujemy prawidłowo?
Odpowiedź:

VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski. W konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym

Świadczona przez Państwa usługa jest usługą na ruchomym majątku rzeczowym. Ustawa o VAT nie przewiduje szczególnego sposobu świadczenia takich usług na rzecz podatników. Szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia obowiązuje tylko przy świadczeniu usług na ruchomym majątku rzeczowym, dla podmiotów niebędących podatnikami. W konsekwencji miejsce świadczenia takich usług jest ustalane na zasadach ogólnych, określonych przepisami art. 28b ustawy o VAT

Zasadą jest, że miejscem świadczenia usług jest kraj, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Wyjątki od tej zasady określają przepisy art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT, z których najważniejszy dotyczy usług świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej. Z pytania nie wynika jednak, aby wyjątek ten miał w przedstawionej sytuacji zastosowanie.

Rozliczanie usług z miejscem świadczenia poza krajem

Prowadzi to do wniosku, że miejsce świadczenia wskazanej usługi znajduje się na terytorium Niemiec, a więc poza terytorium kraju. Dlatego też świadczenie tej usługi nie podlega VAT w Polsce. Oznacza to, że przedmiotowa usługa powinna zostać przez Państwa:

  • udokumentowana fakturą bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT, a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” (dodatkowo oczywiście można wskazać angielską wersję tego wyrażenia, tj. „reverse charge”) i numerami VAT UE obu stron transakcji,
  • wykazana w polu K_11 części ewidencyjnej i uwzględniona w polu P_11 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT, a ponieważ jest to usługa, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT – również wykazana w polu K_12 części ewidencyjnej oraz uwzględniona w polu P_12 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT oraz wykazana w części E. informacji podsumowującej VAT-UE.

Przeczytaj także:

Autor:

Tomasz Krywan

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej