Problemy z MPP przy płatnościach zbiorczych

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 15 września 2023
2b08b494ee890d7540f1f65f94e17fffc8d4c0c1-xlarge

Przy przelewie zbiorczym komunikat przelewu musi obejmować wszystkie faktury wystawione dla podatnika w danym okresie od jednego dostawcy i zawierać całą kwotę VAT wykazanego na tych fakturach.

Spółka wniosła o wydanie interpretacji indywidualnej, w celu ustalenia czy prawidłowo dokona zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, zarówno w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym jak i faktur uregulowanych przelewem odrębnym w przypadku pominięcia faktury w zbiorczym przelewie.

Spółka planuje opłacać jednym przelewem ("przelew zbiorczy") faktury (tj. więcej niż jedną fakturę) wystawione przez jednego kontrahenta w okresie nie dłuższym niż miesiąc, stosując w tym celu komunikat przelewu wypełniony zgodnie z art. 108a ust. 3a-3c ustawy o VAT, tj.m.in. wskazując w nim, zamiast numerów faktur, okres za który dokonywana jest płatność.

Problemy z MPP przy płatnościach zbiorczych

Może się jednak zdarzyć, że jedna lub więcej faktur wystawionych przez kontrahenta w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy zostanie w nim pominięta, co może wynikać z następujących okoliczności (które jednakowoż stanowią jedynie przykłady i nie wyczerpują wszystkich możliwych powodów pominięcia faktury w zbiorczym przelewie):

a) nieumyślna pomyłka osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu zbiorczego,
b) przekazanie przez kontrahenta z opóźnieniem faktury lub faktur wystawionych w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy; lub
c) wstrzymanie płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości.

Pominięta w przelewie zbiorczym faktura zostanie opłacona przez Spółkę przelewem odrębnym ("przelew odrębny"), przy użyciu komunikatu przelewu wypełnionego zgodnie z art. 108a ust. 3 ustawy o VAT, tj.m.in. wskazując w nim numer opłacanej faktury.

Dyrektor KIS przypomniał, że w świetle art. 108a ust. 3a – 3c ustawy o VAT:

- w przypadku wystawienia na rzecz podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc więcej niż jednej faktury zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności może dotyczyć więcej niż jednej faktury.

- wówczas to komunikat przelewu obejmuje wszystkie faktury wystawione dla podatnika przez jednego dostawcę lub usługodawcę w okresie nie krótszym niż jeden dzień i nie dłuższym niż jeden miesiąc, jak również zawiera kwotę odpowiadającą sumie kwot podatku wykazanych w fakturach, o których mowa,

- w komunikacie przelewu, w miejsce informacji co do numeru faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność – wpisuje się okres, za który dokonywana jest płatność.

Zatem przy przelewie zbiorczym komunikat przelewu musi obejmować wszystkie faktury wystawione dla podatnika w danym okresie od jednego dostawcy i zawierać całą kwotę podatku VAT wykazanego na tych fakturach.

Okres ten nie może być krótszy niż jeden dzień i dłuższy niż jeden miesiąc. Przez miesiąc w tym przypadku należy rozumieć miesiąc kalendarzowy, tak jak to jest rozumiane konsekwentnie w całej ustawie.

Przy czym każda z faktur, którą w związku z nieumyślną pomyłką podatnik nie uwzględni w zbiorczym przelewie płatności bądź otrzyma od kontrahenta, po dokonaniu zbiorczej płatności za dany okres, mimo że faktury te zostały wystawione w okresie, którego dotyczyła już dokonana płatność zbiorcza, powinna zostać rozliczona odrębnie.

Dyrektor KIS wyjaśnił dodatkowo że „(…) Z treści wniosku również wynika, że może się zdarzyć, że jedna lub więcej faktur wystawionych przez kontrahenta w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy zostanie w nim pominięta w związku z wstrzymaniem płatności za daną fakturę w przypadku powstania co do niej wątpliwości. Zatem w przypadku, gdy powstaną wątpliwości co do wystawionej przez danego kontrahenta faktury/faktur i zdecydujecie państwo o wstrzymaniu płatności w stosunku do tej faktury/faktur w danym okresie rozliczeniowym, wówczas nie będziecie państwo mogli w stosunku do pozostałych faktur (niekwestionowanych przez państwa) zastosować płatności zbiorczej, o której mowa w art. 108a ust. 3c ustawy, gdyż komunikat przelewu nie obejmowałby wszystkich faktur wystawionych na państwa rzecz przez kontrahenta w przyjętym okresie rozliczeniowym.

W konsekwencji, gdy komunikat przelewu w MPP nie będzie obejmował wszystkich faktur wystawionych na rzecz państwa przez danego kontrahenta w jednym z przyjętych przez państwa cykli rozliczeniowych, wówczas będziecie państwo zobowiązani do dokonania zapłaty za każdą fakturę (objętą obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności) wystawioną na rzecz państwa zgodnie z regulacją art. 108a ust. 3 ustawy. Tym samym oceniając państwa stanowisko w zakresie dokonania zapłaty przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, zarówno w odniesieniu do faktur uregulowanych przelewem zbiorczym jak i faktur uregulowanych przelewem odrębnym, należało uznać je za prawidłowe w przypadku pominięcia faktury w zbiorczym przelewie w związku z nieumyślną pomyłką osób odpowiedzialnych za zebranie faktur i dokonanie przelewu zbiorczego oraz przekazania przez kontrahenta z opóźnieniem faktury lub faktur wystawionych w okresie, za który dokonywany jest przelew zbiorczy, natomiast za nieprawidłowe w przypadku pominięcia faktury w zbiorczym przelewie w związku z powstaniem co do niej wątpliwości”.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 15 grudnia 2022 r. nr 0113-KDIPT1-2.4012.691.2022.2.JS.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Doradca VAT, Nr 220

Doradca VAT, Nr 220
Dostępny w wersji elektronicznej